Slezská univerzita v Opavě
Obchodně podnikatelská fakulta Karviná

Kurz: FIN 504S
Portfolio management
Portfolio Management
Portfolio Management

Garance: katedra financí

Zařazení kurzu:
Předmět modulu Pojišťovnictví magisterské specializace.

Návaznosti kurzu:
Kurz může být zapsán po úspěšném absolvování kurzu Peněžní a kapitálové trhy A.

Rozsah:          1+2, 5 kreditů (5 ECTS)

Vyučující:     

Prof. Ing. Lumír Kulhánek, CSc.
Ing. Stanislav Matuszek

Cíl kurzu:
Seznámit posluchače s problematikou managementu portfolií, prohloubit znalosti teoretických přístupů a metodických nástrojů portfoliových analýz. Důraz je kladen na praktické uplatnění metod fundamentální a technické analýzy, teorii oceňování jednotlivých typů finančních derivátů, teorii portfolia a portfolio management finančních instrumentů. Výuka zahrnuje oceňování a možnosti využití finančních derivátů v managementu portfolií, podrobnou analýzu a metodiku určování efektivních portfolií, model oceňování kapitálových aktiv, faktorové modely a model arbitrážního oceňování. Koncepce kurzu předpokládá seznámení se standardními softwarovými produkty používanými v dané oblasti včetně aplikace ekonometrických metod.

Struktura výkladu:

      1. Akciové a dluhopisové analýzy
      2. Teorie portfolia
      3. Modely rovnováhy na kapitálovém trhu
      4. Management akciových portfolií
      5. Management dluhopisových portfolií
      6. Trhy finančních derivátů
      7. Analýza oceňování a využití forwardů a futures
      8. Teorie oceňování opcí a jejich aplikace
      9. Swapy a jejich využití
      10. Management portfolií finančních derivátů

Obsah kurzu:

1. Akciové a dluhopisové analýzy
Teorie efektivních trhů a testování forem efektivnosti, význam pro portfolio management. Fundamentální a technická analýza. Psychologické aspekty investování na finančních trzích. Dluhové cenné papíry a jejich oceňování. Ceny dluhopisů a spotové úrokové sazby. Determinace spotových úrokových sazeb. Determinace ceny a výnosu do doby splatnosti dluhových nástrojů.

2. Teorie portfolia
Geneze, vznik a extenze investiční teorie a teorie portfolia. Základní principy konstrukce investičního portfolia. Výnos a riziko finančního aktiva a portfolia aktiva. Předpoklady platnosti modelu Markowitze. Atributy kombinace rizikových aktiv bez krátkých prodejů. Přípustná množina portfolií. Efektivní hranice bez krátkých prodejů a s krátkými prodeji. Bezrizikové aktivum a efektivní hranice. Techniky stanovení efektivní hranice. Indiferenční křivky investorů. Optimální portfolio.

3. Modely rovnováhy na kapitálovém trhu
Zjednodušení procesu výběru portfolia. Jednoduchý indexní model. Faktory alfa a beta. Odhady a adjustace historického beta. Beta a predikce korelačních koeficientů. Tržní model. Korelační struktura výnosu finančních aktiv. Obecný multiindexový model a průmyslový indexový model. Modely průměrné korelace. Smíšené modely. Fundamentální multiindexové modely. Jednoduché techniky stanovení efektivní hranice. Standardní model oceňování kapitálových aktiv (CAPM). Předpoklady standardního CAPM. Přístupy k odvození CAPM. Kritika CAPM (R. Roll). Modifikace předpokladů CAPM a nestandardní formy CAPM. Zero-Beta CAPM. Empirické testy rovnovážných modelů. Teorie arbitrážního oceňování (APT). Mechanismus APT. Odhady a testování APT. Faktorová analýza. Jednofaktorové a vícefaktorové modely. Spojený model CAPM-APM.

4. Management akciových portfolií
Investiční proces, funkce a cíle portfolio managementu. Výběr strategie, aktivní, pasivní a smíšené řízení. Alokace a selekce aktiv, tržní časování, strategie indexace a imunizace. Správa a revize portfolií, hodnocení výkonnosti portfolií podle indexů (Sharpe, Treynor a Jensen indexy). Konstrukce optimálního aktivně řízeného portfolia rizikových aktiv (metoda Elton-Gruber-Padberg). Dekompozice celkového výnosu (E. Fama). Řízení rizik portfolií. Aplikace metody Value-at-Risk. Revidované přístupy k portfolio managementu. Management akciových portfolií. Pasivní management. Aktivní management. Management pasivní versus aktivní. Mezinárodní diverzifikace a řízení portfolií. Světové tržní portfolio. Kalkulace výnosů zahraničních investic. Riziko zahraničních investic. Přínosy mezinárodní diverzifikace. Efekt kursového (devizového) rizika. Očekávané výnosy a výkonnost portfolia.

5. Management dluhopisových portfolií
Management dluhopisových portfolií. Podstata pasivních strategií. Homogenita očekávání. Imunizace a imunizační techniky. Vyrovnávání peněžních toků. Projetí výnosové křivky. Předpoklady uplatnění aktivních strategií. Alokace, selekce a tržní časování. Výměnné strategie (anomální výměna, bezpečnostní výměna). Dluhopisové a akciové investice s tokem pasiv (fixed liability stream, stochastic liability stream), bond stock mix.

6. Trhy finančních derivátů
Důvody a podmínky vzniku burzovních a mimoburzovních trhů finančních derivátů. Podstata termínového kontraktu, základní pojmy a charakteristiky jednotlivých druhů kontraktů. Subjekty trhů, pozice stran kontraktu. Obchodní pokyny a způsob obchodování na termínových trzích. Základní možnosti využití finančních derivátů : arbitráž, spekulace a zajišťování (hedging). Systematizace a rozdělení trhů termínových kontraktů. Nejdůležitější bazické (podkladové) instrumenty burzovních a mimoburzovních trhů. Nejvýznamnější světové trhy, jejich vývoj, obchodní systémy a nejdůležitější obchodované kontrakty. Struktura a její změny globálních termínových trhů. Specifikace kontraktů, obchodní podmínky, vypořádání závazků. Aktuální vývoj na světových termínových trzích, integrace a aliance burzovních trhů.

7. Analýza oceňování a využití forwardů a futures
Podstata a charakteristika kontraktu. Výhody, rizika a nevýhody forwardových derivátů. Forward Rate Agreement (FRA): princip, charakteristiky, pozice stran kontraktu. Obchodní podmíny FRA a jejich standardizace podle FRABBA terms. Určení hodnoty a plnění z hlediska kupujícího a prodávajícího kontrakt. Určení výše FRA-sazby – přístup založený na refinančních nákladech banky a na alternativních investicích. Kotace FRA-sazeb bankami. Využití FRA v tržních situacích. Ostatní forwardové kontrakty: měnové (fixní, floatingový, bez dodání, profit-forward, limitní), úrokové (typ forward-forward). Důvody standardizace pevně sjednaných kontraktů, analýza odlišností futures od forwardů. Princip a základní rysy futures. Pozice stran kontraktu. Způsob obchodování na burzách futures. Standardizace kontraktů: obchodní dny, velikost, bazické instrumenty, kurz, krok kotace (tick size), hodnota kroku kotace (tick value), princip denního zúčtovávání (mark-to-market). Zúčtovací (clearingové) středisko a jeho funkce, systém záloh. Oceňování futures: model nákladů přenosu (cost of carry), arbitráže cash and carry a reverzní cash and carry, bezarbitrážní pásmo. Báze, carry a value, síla a slabost báze, stavy backwardation a contango. Využití futures. Zajišťování (long, short, cross hedge, bazické riziko, rolling futures), spekulace (position trading, spreading), arbitráže cash and carry, reverzní a forwardové. Druhy futures kontraktů, jejich specifikace a oceňování. Úrokové futures na dluhopisy a na úrokové sazby, futures měnové a na akciové indexy.

8. Teorie oceňování opcí a jejich aplikace
Základní terminologie oceňování opcí, opční prémie, vnitřní a časová hodnota, meze opčních prémii pro evropské i americké opce typu call a put. Parita put-call. Opce in-, at- a out-of-the money. Binomický oceňovací model, binomický rozvoj, jedno- a více-stupňový model, indexy růstu a poklesu ceny bazického aktiva, Sharpův přístup, model Cox-Ross-Rubinstein. Přístup založený na spojitém čase, Black-Scholes-Mertonův model (BSM), předpoklady platnosti, odvození vzorce modelu (geometrický Brownův pohyb, Wienerův proces, Itoovo lemma), statická analýza modelu. Zobecnění, modifikace a extenze modelu. Model s úpravou na dividendy (Merton). Oceňovací modely pro opce na měny (Garman-Kohlhagen) a pro opce na futures (Black). Ukazatele senzitivity a rizikovosti opce: delta, gamma, vega, rho, theta, ostatní (lambda, speed, charm, colour, fugit). Hedging pomocí ukazatelů citlivosti opce - statický, dynamický. Empirické testy BSM modelu. Využití softwarových programů Univopt a DerivaGem při stanovení hodnoty opce.

9. Swapy a jejich využití
Základní koncepce swapů. Rozdělení podle hledisek a základní charakteristiky jednotlivých druhů. Úrokové, měnové, pasivní a aktivní swapy. Vývoj, struktura a postavení trhů swapů. Instrumenty předcházející swapům – parallel loan, back-to-back loan. Motivy uzavírání swapových kontraktů. Kombinace aktivních a pasivních kontraktů. Speciální druhy swapů (koktailové, forwardové a revolvingové). Případové studie možností využití swapů při zajišťování a spekulaci. Kotace, způsob obchodování, swapové smlouvy a možnosti zrušení swapu.

10. Management portfolií finančních derivátů
Aplikace teorie portfolia na trhy finančních derivátů. Portfolia s využitím hedgingových strategií. Statické a dynamické zajišťování portfolií s využitím opcí. Delta-gama strategie. Gama neutrální a gama negativní portfolio, gama pozitivní portfolio. Neutrální (delta, gama, vega, theta, lambda) portfolio.

1. Povinná literatura:
Brada, J. Teorie portfolia. 1. vyd. Praha: VŠE, 1996. ISBN 8070792590.
Elton, EJ., Gruber, MJ. Modern Portfolio Theory and Investment Analysis.5th ed. New York, etc.: John Wiley & Sons, 1995. ISBN 0-471-00743-9.
HULL, JC. Options, Futures and Other Derivatives. 4th ed. New Jersey: Prentice-Hall, 1999. ISBN 0-130-22444-8.
Jílek, J. Finanční a komoditní deriváty. Praha: Grada Publishing, 2002, kap. 1, 2, 6.6. ISBN 80-247-0342-4.

2. Doporučená literatura:
AMBROŽ, L. Oceňování opcí. Praha: C.H. Beck, 2002. ISBN 80-7179-531-3.
Arlt, J. Moderní metody modelování ekonomických časových řad. 1. vyd. Praha: Grada Publishing, 1999. ISBN 8071695394.
Campbell, JY., LO, AW., MACKINLAY, AC. The Econometrics of Financial Markets. 1st ed. New York: Princeton University Press, 1997. ISBN 0691043019.
CUTHBERTSON, K., NITZSCHE, D. Financial Engineering. Chicester, etc.: John Wiley & Sons, 2001. ISBN 0-471-49584-0.
DAS, S. Risk Management and Financial Derivatives. 1st ed. London: McMillan Press, 1997. ISBN 0333713974.
CHANCE, DM. An Introduction to Derivatives. 3th ed. Orlando: The Dryden Press, 1995. ISBN 0030035880.
JÍLEK, J. Termínové a opční obchody. 1. vyd. Praha. Grada Publishing, 1995. 8071691836.
MICHAUD, RO. Efficient Asset Management: A Practical Guide to Stock Portfolio Optimization and Asset Allocation. 1st ed. Boston: Harvard Business School Press, 1998. ISBN 0875847439.
MUSÍILEK, P. Finanční trhy a investiční bankovnictví. Praha: ETC Publishing, 1999. ISBN 80-8600-678-6.
Sharpe, WF., Alexander, GJ. Investice. 4. vyd. Praha: Victoria Publishing, 1994. ISBN 80-85605-47-3.
VERBEEK, M. A Guide to Modern Econometrics. Chicester, etc.: John Wiley & Sons, 2000. ISBN 0-471-89982-8.
VÍŠKOVÁ, H. Technická analýza akcií. 1. vyd. Praha: HZ Systém, 1997. ISBN 8086009130.

Požadavky na absolvování kurzu:
Kurz je ukončen zkouškou, která má kombinovanou formu. Podmínkou zkoušky je vypracování a obhajoba případové studie (seminární práce).

Využití informační techniky:
V rámci výuky předmětu a k jeho prezentaci jsou využívána prezentační média (PC, dataprojektor, meotar).

Platnost akreditace:
Kurz byl akreditován na fakultě dne 19. 4. 2006, platnost akreditace do konce ak. roku 2007/2008.