Studijní obory

Většinu předmětů vyučovaných katedrou financí představují odborné a specializované předměty určené především pro studijní obory garantované katedrou financí. Kromě těchto předmětů zajišťuje katedra financí výuku i v předmětech závazných jak pro všechny posluchače fakulty (Peníze, banky a finanční trhy či Finance podniku A), tak pro velkou část posluchačů (Finanční analýza, Platební a zúčtovací styk, Veřejné finance nebo Mezinárodní finanční instituce).

Katedra financí garantuje:

  • v bakalářském studiu v rámci studijního programu Hospodářská politika a správa dva studijní obory:
  • Finance
  • Bankovnictví

  • bakalářském studiu v rámci studijního programu Ekonomika a management studijní obor:
  • Firemní finance

  • v navazujícím magisterském studiu v rámci studijního programu Hospodářská politika a správa dva studijní obory:
  • Finance
  • Bankovnictví

PROFIL ABSOLVENTA

Bakalářský obor Finance
Absolvent bakalářského studijního oboru Finance disponuje základními teoretickými znalostmi a praktickými dovednostmi v oblasti finančních trhů, investování, mezinárodních a veřejných financí i dalších oblastech soudobé finanční teorie a praxe. Analýza všech uvedených oblastí je v průběhu studia prováděna v kontextu domácí a mezinárodní hospodářské politiky, zejména pak z pohledu členství České republiky v Evropské unii a perspektivy vstupu do eurozóny. Na základě studia je absolvent schopen individuálně získávat, správně interpretovat, předávat a vhodně analyzovat nejnovější poznatky o vývoji finančního sektoru. Následně je absolvent schopen definovat problémy a navrhnout účinné způsoby jejich řešení. Absolvent má předpoklady pro uplatnění na středním a nižším stupni řízení v pestrém spektru soukromých a veřejných institucí v oblasti finančních a jiných služeb, výrobní sféry nebo orgánů státní správy a samosprávy. Získané učební dovednosti také kvalifikují absolventa pro další studium s vysokým stupněm samostatnosti.
Studijní plán prezenční, vzorový studijní plán (pdf)
Studijní plán kombinovaný, vzorový studijní plán (pdf)

Bakalářský obor Bankovnictví
Absolvent bakalářského studijního oboru Bankovnictví získá základní teoretické znalosti a praktické dovednosti včetně nejnovějších poznatků z oblasti bankovnictví, pojišťovnictví, měnové politiky a dalších odvětví finanční vědy i praxe. Při studiu je kladen důraz na znalosti v uplatňování moderních metod řízení bank, respektování právních a etických norem, aktivní znalost anglického jazyka a informačních technologií. Získané znalosti jsou na takové odborné úrovni, že je absolvent dokáže v praxi aplikovat profesionálním způsobem. Absolvent je schopen získávat a interpretovat data a informace o vývoji bankovnictví v souladu se soudobými vědeckými poznatky. Absolvent rovněž dokáže předávat informace široké veřejnosti, formulovat úkoly k řešení pro specialisty a podílet se na jejich řešení. Absolvent oboru se uplatňuje zejména na středním a nižším stupni managementu bank a dalších finančních institucí. Obsahová náplň oboru však vytváří velmi dobré předpoklady i pro uplatnění ve finančních divizích domácích i zahraničních firem nebo v orgánech státní správy. Získané učební dovednosti umožňují další studium s vysokým stupněm samostatnosti.
Studijní plán prezenční, Vzorový studijní plán (pdf)

Bakalářský obor Firemní finance
Absolvent bakalářského studijního oboru Firemní finance disponuje základními teoretickými znalostmi a praktickými dovednostmi v oblasti struktury, tvorby a řízení finančních vztahů v rámci firmy. Pozornost je věnována také daňové problematice a vlivu daní na firemní finanční politiku, praktickým přístupům v oblasti aplikace dividendové politiky firem, přístupům využívaným při investičním rozhodování a oceňování firem a praktické aplikaci základních metod mikroekonomické analýzy, plánování a prognóz. Ve spojení s aktivní znalostí cizích jazyků a informačních technologií je absolvent schopen samostatně získávat, třídit a analyzovat data a informace o hospodářské situaci firmy v kontextu celkového ekonomického vývoje. Absolvent je schopen inovativním způsobem řešit problémy hospodářské praxe, zdůvodnit svá rozhodnutí a účinně je komunikovat okolí. Absolvent nachází uplatnění především na nižším a středním stupni finančního řízení firem, neziskových či příspěvkových organizací a také ve finančních institucích. Získané učební dovednosti umožňují absolventovi pokračovat v dalším studiu s vysokým stupněm samostatnosti.
Studijní plán prezenční, Vzorový studijní plán (pdf)

Navazující magisterský obor Finance
Absolvent studijního oboru Finance v průběhu studia navazuje na typické znalosti bakalářského stupně studia financí a rozšíří si teoretické znalosti a praktické dovednosti v oblasti měnové a fiskální teorie a politiky, mezinárodních financí, finančních trhů, investování a dalších oblastí finanční teorie a praxe. Absolvent disponuje podrobnými znalostmi o mechanismu fungování finančního systému doma i v zahraničí, orientuje se vývoji domácí a světové ekonomiky včetně procesu evropské hospodářské a měnové integrace. Absolvent má rovněž znalosti o uplatňování moderních zásad řízení ve finančním sektoru a dokáže tvůrčím způsobem používat vhodné nástroje kvantitativní i kvalitativní analýzy k řešení strategických i operativních problémů dynamicky se měnící finanční reality. Absolvent dokáže samostatně formulovat adekvátní závěry při rozhodování ve finanční oblasti a zároveň respektovat právní a etické normy v činnosti firem i finančních institucí. Studium předurčuje absolventa pro práci na vyšším řídícím stupni v jakémkoliv typu nebo v kvalifikovaných pozicích v rámci domácích a nadnárodních společností. Uplatnění absolvent nalezne také v analytických útvarech mezinárodních finančních organizací, centrálních bank nebo odborných ministerstev, kde je schopen podílet se na formulaci hospodářské politiky státu. Absolvování oboru zároveň zaručuje kvalitní základ pro studium doktorských oborů ekonomického zaměření.
Studijní plán prezenční, Vzorový studijní plán (pdf)

Navazující magisterský obor Bankovnictví
Absolvent navazujícího magisterského studijního oboru Bankovnictví získá vysoce odborné teoretické znalosti a praktické dovednosti nejen z oblasti bankovního sektoru, ale také měnové politiky, fungování finančního systému doma i v zahraničí nebo obchodování na mezinárodních finančních trzích. Poskytují mu východiska pro originální aplikace myšlenek a řešení nových problémů v měnících se podmínkách vývoje ekonomiky a bankovnictví. Absolvent je schopen nejen komunikovat na vysoké odborné úrovni v anglickém jazyce, ale také používat moderní softwarové produkty ke zpracování kvantitativních analýz a řešení různorodých problémů finanční a ekonomické praxe, včetně formulace příslušných závěrů, rozhodnutí a doporučení. Obsahové zaměření oboru předurčuje absolventa k práci v řídících a provozních funkcích s příslušnou zodpovědností plynoucí z učiněných rozhodnutí v domácích i zahraničních komerčních a investičních bankách, pojišťovnách a jiných finančních společnostech. Uplatnění absolvent nalezne i v nadnárodních společnostech a centrálních institucích zodpovědných za hospodářskou politiku státu. Osvojené učební dovednosti mu dovolují také pokračovat ve studiu v třetím stupni vysokoškolského studia.
Studijní plán prezenční, Vzorový studijní plán (pdf)