Služby poskytované sítí OPFNET studentům a zaměstnancům 
(verze 7, aktualizováno 30. 9. 2003)

Počítačové učebny a studovny

Síť OPF v současné době poskytuje studentům přístup ke 4 x 12 počítačům s přístupem do fakultní sítě, na Internet a poštu. Nainstalován je operační systém Windows 9x a Office 97. Přístup do učeben je omezen dle aktuálního rozvrhu výuky a zkoušek, po jejich ukončení jsou v rámci provozních hodin fakulty učebny i studovny přístupny všem studentům (viz. rozpisy služeb). Právo odemykat, kontrolovat a uzavírat studovny mají pouze zaměstnanci fakulty, zejména příslušná osoba, konající dozor, dle aktuálního rozpisu.

Zpět 
  

Práce na učebnách

Na lokálních discích učeben je k dispozici základní software pro výuku a volnou práci studentů. Jedná se hlavně o Microsoft Office, prohlížeče Internetu, poštovní program a jiné aplikace. Další software je k dispozici na síťových discích, zejména na disku P:, které jsou přístupné po přihlášení do sítě Novell.
Pro práci na učebnách je vyžadováno neanonymní přihlášení do fakultní sítě pod vlastním uživatelským jménem a heslem.

Rady:

1. Pokud pracujete z diskety (označení A:), potom nikdy nevyměňujte diskety, dokud jste neuzavřeli veškeré soubory z nich otevřené. Vyvarujete se tak ztrátě dat na disketách.
2. Zkontrolujte si napřed zda disketová mechanika A: čte i zapisuje.
3. Při práci s dokumentem ze sítě, ale i obecně, provádějte pravidlenou úlitbu bohům v podobě kombinace kláves Ctrl+S či podobně (záleží na programu). Zajistíte tím uložení všech doposud provedených změn v dokumentu. Po případném výpadku sítě, 95-tek nebo proudu budete mile překvapeni, kolik vám toho zůstalo.

Zpět 
  

Provádění údržby/obnovy učeben

Všechny počítače na OPF jsou řešeny jako diskové stanice. Jejich startování probíhá z lokálního disku a veškerý software a jeho nastavení je dán v plen často nezodpovědným uživatelům. Je pravidlem, že po "rekreační" činnosti mnoha uživatelů, se stává některý software nezvěstným a některá nastavení nevhodným. Úplně nejlepší ukázkou počítačové negramotnosti je naprostá likvidace operačního systému, případně jeho důležitých částí a zavlečení virů.
Proti virům se bojuje rezidentními antiviry na stanicích a na síti. Proti nekozistetnosti stanic jejich obnovováním ze záloh.
Princip obnovy je následující: Speciální program zesynchronizuje obsahy tak, že maže nadbytečné a kopíruje chybějící nebo změněné součásti. Celková doba obnovy stanice se může dle velikosti obrazu, zatížení sítě a množství obnovovaných dat pohybovat od 1 minuty do 1 hodiny.

!! Provedení obnovy zajistí opět plnou funkčnost stanice, ale znamená ztrátu všech uživatelem vytvořených dat na lokálním disku C: !!

Provádění údržby učeben:

Při startu (po restartu) počítače vyberte z bootovacího menu položku OBNOVA.

Zpět
 
 

Řád počítačových učeben

Je vyvěšen na nástěnce Informačního Centra Fakulty (ICF), vedle místnosti A423. Na této nástěnce je možné nalézt spoustu důležitých informací, jako jsou rozpisy služeb a aktuální rozvrh práce na učebnách a podobně.

Zpět
 
 

Uživatelské konto na serveru OPF-FS1 (NetWare 5.1)

Každý student má během svého působení na fakultě nárok na používání uživatelského účtu ve fakultní síti. Tento účet je zřizován automaticky všem studentům prvního ročníku, ditančního i denního. S jeho používáním by se měli seznámit během výuky informatiky.
Poté, co student z jakéhokoliv důvodu studium ukončí, je konto do 30 dnů smazáno. Důvodem pro smazání není pouhé krátkodobé přerušení studia.

Uživatelské konto na síti Novell Netware poskytuje následující služby:

Zpět
 
 

Přihlašovací jméno uživatele (studenta) do sítě Novell vypadá následovně:

Jméno uživatele 

Krátký zápis 

Dlouhý (absolutní) zápis

prihlasovaci_jmeno

prihlasovaci_jmeno.stud.

.prihlasovaci_jmeno.stud.opf.su

Vlastní prihlasovaci_jmeno může mít jeden z následujících tvarů. Je přidělováno automaticky a nelze si jej nechat změnit.

    1. prijmeni_jmeno
    2. bx123456
    3. bk123456

Všimněte si, že se nepoužívá diakritika. Používejte nejkratší možný zápis, v závislosti na nastavení stanice (nastavení kontextu). Téměř vždy bude fungovat "Krátký zápis".

První heslo, vám vygeneruje správce sítě, pak už si můžete a musíte hesla měnit sami, nebo k tomu budete vyzváni systémem. Omezení hesel:

Přihlašovací heslo je třeba si po prvním přihlášení změnit a pak také pokaždé, když Vás k tomu systém vyzve. Doporučený postup změny hesla u systému Windows95:

1) Na dotaz klienta, zda si přejete změnit heslo, odpovíte ANO a dále pokračujete dle zobrazených dialogů. Důležité je, aby vaše nové heslo bylo opravdu nové.

    nebo

2) Odpovíte NE  (NE můžete odpovědět pouze 6-krát. Pak se již bez pomoci správce nepřihlásíte.) a potom  zvolíte v nabídce START -> položku SPUSTIT, napíšete příkaz "heslo.bat" a stisknete klávesu ENTER. Objeví se jednoduché okno vyzývající k zadání hesla starého a dvakrát k zadání hesla nového. Heslo musí být opět delší než 4 znaky, úplně nové a bez češtiny!

Vlastní přihlášení provedete v úvodním dialogu Windows, nebo na základě otázek programu LOGIN v MS-DOSu. U Windows si všimněte, že se hlásíte do adresářové struktury (do stromu NDS jménem SLU). Program LOGIN, pro přihlášení v MS-DOSu naleznete na disku F:.

S přihlašovacím jménem, a přihlášením vůbec, souvisí kontext. Tento musí odpovídat tomu, jak vypadá vaše plné (nejdelší) jméno uživatele. Pokud máte u jména STUD, pak buď použijete střední variantu jména (ta s tečkou na konci), anebo si zkontrolujete, zda v dialogu je správné nastavení .STUD.OPF.SU nebo něco podobného.

Rady:

1. Dávejte si pozor na kontext
2. Nepište jména s diakritikou
3. Podtržítko lze ve Windows, ale pouze tam, nahradit mezerou
4. Při zadávání nového hesla si dávejte pozor na klávesnici. Je jedno jestli použijete malá nebo velká písmena. Důležité je zda se vám neprohodí Z a Y a horní řádek klávesnice - čísla a čeština. Pamatujte, že ne všude se dá psát česky.
5. Pokud chcete změnit heslo, pak nejjednodušší způsob je malý spustitelný soubor "HESLO.BAT". Tento se nachází na disku F:. Po jeho spuštění, se vás systém zeptá na staré heslo a dvakrát na nové. Heslo je změněno pouze tehdy, pokud splnite všechna výše zmíněná omezení. Pokud neuvidíte hlášku "The password for user XXX on the network has been changed." nebo podobnou, hovořící o úspěšné změně hesla (success = úspěch), zůstává v platnosti heslo původní.
6. Hesla si pamatujte.

Zpět
 
 

Tisk na síti

Na síti jsou pro uživatele k dispozici tyto síťové tiskárny:
 

Typ tiskárny 

Umístění 

Druh tisku 

Studenti

Zaměstnanci

Pojmenování
tiskové fronty

Cena za stranu

Pojmenování
tiskové fronty

Cena za stranu

HPLJ8100DN

Vyhlídka

PostScript i PCL, černobílý

\\FS-MM\Q-VYH-LJ8100

1,30 Kč

\\FS-MM\VYH-LJ8100

1,00 Kč

HP2100

Vyhlídka

PostScript i PCL, černobílý

-

-

\\FS-MM\VYH-LJ2100

1,00 Kč

HP4M Plus

B-čko

PostScript i PCL, černobílý

-

-

\\Opf-fs1\hp4plus_B

1,00 Kč

HP2250TN 

A-čko, 4.p.

PCL, barevný

\\Opf-fs1\q-hp2250tn

7,00 Kč

-

-

HPLJ8100DN

A-čko, 4.p.

PostScript i PCL, černobílý,
oboustranný, brožury

\\Opf-fs1\q-lj8100

1,30 Kč

\\Opf-fs1\lj8100

1,00 Kč

Správné nastavení tisku je podmíněno přihlášením do sítě, vlastnictvím práv k tiskárně (mohou být odebrána pro neplacení) a správnou instalací odpovídajícího ovladače. Ve Windows9x je vše připraveno jednoduše už při instalaci sítě. V MS-DOSu a Windows3.11 je potřeba, aby po přihlášení proběhl korektně příkaz CAPTURE, který provede připojení síťové tiskárny na port LPT3 stanice. Tento příkaz je potřeba spustit po přihlášení ručně. Nachází se na disku F:.

Rady:

1. V MS-DOSu se zásadně nepřihlašujte pod Norton Commanderem (dvě modrá okna) nebo něčím podobným. Vždy spouštějte LOGIN z čistého MS-DOSu.
2. Dávejte si pozor co kam tiskenete a kolik toho je. Všechno něco stojí. Čas i peníze.
3. Tisky plaťte na pokladně. Pokud vám bude tisk zablokován pro neplacení, oznamte zaplacení co nejdříve spráci sítě, ať vám zase tisk povolí. Nikdo není čmuchací :-).
4. Reklamace hlaste ihned poštou, ustně nebo vzkazem správci sítě, jinak vám to naúčtuju!
5. Papír do tiskáren získáte od dozoru na učebnách.
6. K tiskárnám se chovejte slušně, nejsou Vaše a mají sloužit všem ostatním strudentům. Veškerou manipulaci přenechejte laskavě dozoru! Většinou k ní nejste vyškoleni ani oprávněni.

Zpět
 
 

Ukládání dat na síť

Každý student má na síti k dispozici omezený prostor pro svá data. Jedná se o takzvaný disk K:, na který se mu mapuje jeho adresář ze serveru. Tento adesář je vidět i na disku J:. Váš adresář na disku J: je úplně totožný s tím, co vidíte na disku K:. Pokud smažete J:, smažete vlastně K:. Když se přihlásíte, vidíte všude tam, kam máte práva. Takže i k sobě do domácího adesáře. Ty další adresáře, které vidíte jsou od jiných uživatelů, ale ne ode všech. Tito uživatelé dali právo ostatním (všem, někomu) vidět některé soubory, adresáře ze svého domácího adresáře.

Těmi daty se rozumí:

Daty do schránky uživatele se zásadně nerozumí:

V případě požadavků na místo na serveru, může dojít k omezování dostupného prostoru.

Limity pro studenty jsou následující:

Na disku K:, v domácím adresáři 

6 MB na data a poštu

Po dohodě je možné zvýšit diskový limit. Podmínkou je dodržení podmínek týkajících se obsahu, jinak o vyšší limit můžete opět přijt.

Vaše data jsou, občas, zálohována, ale raději nikomu a ničemu nevěřte, ani síti, ani disketám.

Rady:

1. Hlídejte si místo na schránce. Informaci vám podá příkaz "MISTO.BAT".
2. Pokud máte málo místa, vzniknou vám problémy s poštou. Některé dopisy a složky se vám ztratí. jejich zpřístupnění je otázkou uvolnění místa a provedení kontrolních voleb v poštovním klientovi. Kontrolní příkazy hledejte v menu Folders a konkrétně to jsou Check Tray List a Reindex Folder, česky v menu Složky jsou to Kontrola přihrádek  (musíte mít viditelné a vybrané okno složek) a Reindexace složky (musíte mít vybranou konkrétní složku).
3. Mažte zbytečnosti.

Zpět
 
 

Elektronická pošta Pegasus Mail

Na OPFNET se jako klient elektronické pošty používá program Pegasus Mail. Tento existuje ve verzi pro DOS a Windows. Na počítačích Macintosh už není podporován.

Poštovní program spustíte ve Windows pomocí ikony koně (pegase). V MS-DOSu spustíte poštu příkazem PMAIL (nalézá se v adresáři F:\PMAIL).

Podrobný popis tohoto poštovního systému přesahuje rámec tohoto dokumentu. Zmíním nejdůležitější bod:

Internetová poštovní adresa do OPFNET je následující:

Pro studenty:

jmeno.prijmeni@opf.slu.cz    (oficiální odchozí i příchozí adresa odesilatele)

Pro zaměstnance (existuje několik výjimek!):

prijmeni@opf.slu.cz

Za jménem se může někdy vyskytovat index pořadí jména, z důvodu jedinečnosti adresy.

Rady:

1. Čtěte a používejte poštu.
2. Mažte starou poštu.

Zpět
 
 

Domácí stránky World Wide Web uživatele

Každý uživatel může mít vytvořené své domácí stránky v rámci World Wide Webu. K jejich vytvoření je potřeba mít konto. Dále musíte mít na K: podadresář PUBLIC.WWW a v něm minimálně soubor index.htm plus samozřejmě další HTML a podpůrné soubory. Limitováni co do rozletu jste pouze místem na vašem disku K:.
Podmínkou pro provozování stránek zdarma, je jejich nekomerčnost. V případě, že chcete na své stránky umístit komerční prezentaci nějaké firmy, jedná se o obchodní činnost, která je poskytována na fakultě v rámci Informačního Centra Fakulty.
Vedle komerčního obsahu, mohou být zakázány i stránky s pornografickou tématikou, případně jinak odporující zákonům a dobrým mravům. Nezapomeňte, že se jedná o jistou vizitku fakulty.

Webmaster doporučuje všechny soubory a adresáře pro www stránky vytvářet malými písměny bez češtiny, včetně odkazů v hypertextu na ně.

Vaše WWW adresa je potom následující:

studenti: http://stud.opf.slu.cz/prihlasovacijmenouzivatele
zaměstnanci:
http://zam.opf.slu.cz/prihlasovacijmenouzivatele

(např. http://stud.opf.slu.cz/bx000000)

Zpět
 
 

Vzdálený přístup k poště - IMAP

Jedná se o přístup k nově došlé poště. Starou poštu si takto nepřečtete. Základní nastavení jsou:
 

Server příchozí pošty (IMAPS): 

imaps.opf.slu.cz 

Server odchozí pošty (SMTP):

mail.opf.slu.cz   (platí pouze uvnitř lokální sítě OPFNET, z/na Internetu musíte použít server svého ISP nebo jiný neblokovaný poštovníserver)

Uživatelské jméno:

 


.prihlasovaci_jmeno.stud.opf.su 
(studenti)
.prihlasovaci_jmeno.zam.opf.su (zaměstnanci)
 (vždy s kontextem, nezapomeňte na tečky)
 


Heslo:


vaše heslo   (*****)

Při použití této služby, může a nemusí (v závislosti na nastavení klienta) docházet k odmazávání / zůstávání pošty na serveru.

Zpět
 
 

Vzdálený přístup k souborům - Browser

Přes www rozhraní: http://browser.opf.slu.cz

Zpět
 
 

Uživatelské konto na serveru X (Linux)

Studenti mají možnost využívat i Unixovské konto. Toto je automaticky založeno správcem v době založení konta do počítačové sítě. Více informací najdete na http://x.opf.slu.cz

Zpět
 
 

Přístup přes www prohlížeč

Určeno pro všechny uživatele mající na naši síti konto.
 

Čtení pošty přes web aplikaci Twig: http://www.opf.slu.cz/imp

Jedná se o přístup k Vaší poště buď na Novellu nebo na Linuxu.

Pro novell se přihlašujte:
zaměstnanci: .prijmeni.zam.opf.su
studenti: .prijmeni_jmeno.stud.opf.su
   nebo: .bxXXXXXX.stud.opf.su (XXXXXX je Vaše číslo z indexu)

Pro výběr pošty na linuxu se přihlašujte:
všichni: loginname (loginname je přihlašovací jméno, které máte na linuxu)

 

Zpět
 
 

Další informace

Zkuste například oficiální informace našeho ústavu nebo rovnou celý Internet.

Děkujeme za připomínky a návrhy.

(c) Copyright 1998-2000, Pavel Běhal, pavel@behal.cz
(c) Copyright 2002, Martin Zedek, zedek@opf.slu.cz
(c) Copyright 2003, ICF

6.9.1998, 14.10.1999, 1.11.1999, 16.2.2000, 5.10.2000, 3.1.2001, 22.8.2002 Práva, chyby a hrupki vyhrazeny.

Zpět